2020-08-12

4 wskazówki – przejmij kontrolę nad swoimi finansami

W tym artykule przedstawiamy 4 konkretne wskazówki, w jaki sposób uzyskać lepszą kontrolę nad swoimi finansami. Wszystko po to, by przygotować się na nieoczekiwane wydarzenia i uniknąć trudnej sytuacji finansowej. Potraktuj to jako początek nowego podejścia do własnego portfela!

Budżet to A i O

Jak wszyscy wiemy, czasami trudno ustalić, gdzie rozchodzą się pieniądze. Ustalając budżet zyskujesz lepszy całościowy obraz swoich finansów, a jednocześnie możesz przygotować się na te miesiące, o których wcześniej wiesz, że będą nieco trudniejsze. Od czego zacząć? Najlepiej będzie jak zaczniesz od spisania wszystkich swoich wydatków, przeglądając aplikację bankową. Już tutaj możesz uzyskać wczesne wskazanie, czy powinieneś priorytetowo traktować swoje finanse, zwłaszcza jeśli wydajesz więcej niż otrzymujesz.

Drugi krok to spisanie wszystkich stałych miesięcznych kosztów – na przykład rachunków za czynsz, telefon komórkowy i prąd. Ponadto dobrze jest policzyć powtarzające się coroczne wydatki, takie jak podatek samochodowy, prezenty urodzinowe i prezenty gwiazdkowe. W ten sposób szybko można zrozumieć, jakimi pieniędzmi tak naprawdę dysponuje się w każdym miesiącu. Chodzi o priorytetowe traktowanie swoich pieniędzy.

Ustal priorytety

Tak jak czytamy w nagłówku, ważne jest ustalenie, w jaki sposób wydawać pieniądze. Może nadszedł czas, aby przyjrzeć się różnym subskrypcjom i usługom streamingowym? Prawdopodobnie nie potrzebujesz ich wszystkich. Może mógłbyś obyć się bez kawy na wynos, którą kupowałeś codziennie rano? Jeśli to zrobisz, zauważysz, że można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Po prostu staranniej ustalaj priorytety.

Oszczędzaj 10%

Jeżeli nadal zajmujesz się planowaniem swoich finansów, zalecamy również rozważenie oszczędzania. Ogólna zasada polega na tym, że ​​około 10% dochodów, które masz do dyspozycji, powinno być przeznaczone na oszczędności – jeśli możesz. Przede wszystkim należy skoncentrować się na stworzeniu bufora obejmującego około 2–3 miesięcznych wynagrodzeń. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na nieoczekiwane wydatki, a jednocześnie zapewni ci to większe bezpieczeństwo finansowe.

Daj się zainspirować

W sieci znajduje się wiele różnych forów, blogów i grup na Facebooku, które mogą inspirować doświadczeniami innych. Inspiracja może dotyczyć zarabiania większych pieniędzy na co dzień, ale także sposobów pobudzenia bardziej ekonomicznego myślenia.