2020-09-24

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze firmy windykacyjnej?

Czasami uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące tego, o czym należy pomyśleć, rozpoczynając współpracę z firmą windykacyjną, może wydawać się przytłaczające i bardziej skomplikowane niż powinno. W tym artykule odpowiadamy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań.

Co zrobić z klientami, którzy nie płacą?

Masz klienta, który nie płaci – lub zawsze płaci z opóźnieniem? Nie tylko Ty jesteś w takiej sytuacji. Możesz wysłać roszczenie windykacyjne, gdy tylko upłynął termin płatności podany na fakturze, ale wiele osób nie chce tego robić, ponieważ nie chcą ryzykować relacji z klientem. Jest to oczywiście zrozumiałe, ponieważ jako firma jesteś zależny od swoich klientów. W takich sytuacjach często się zapomina, że zatrudnienie odpowiedniej firmy windykacyjnej, zwiększa szanse na szybsze uregulowanie płatności. Mając firmę windykacyjną jako pośrednika, uczysz klientów, jak powinni nadawać pierwszeństwo fakturom Twojej firmy, co w dłuższej perspektywie prowadzi do poprawy relacji z klientami.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby wybrać firmę windykacyjną, która na pierwszym miejscu stawia relacje z klientami. W Grupie Alektum stawiamy na to, aby zawsze widzieć i rozumieć osobę stojącą za długiem i stwarzać odpowiednie warunki, aby droga w kierunku życia bez długów była jak najbardziej bezbolesna. Osiągamy to poprzez ciągły dialog z dłużnikami i zindywidualizowane rozwiązania. Roszczenie windykacyjne nie oznacza, że ​​Twój klient od razu otrzyma notę obciążeniową z powodu niespłaconych długów lub trafi do publicznego rejestru.

Dlaczego powinniśmy wysłać roszczenie windykacyjne?

Z badań rządowych wynika, że obecnie prawie co piąta faktura płacona jest z ponad tygodniowym opóźnieniem. Im dłużej faktura jest niezapłacona, tym większe jest ryzyko, że płatność nie zostanie w całości zapłacona, co może przyczynić się do nadwyrężenia płynności i samemu będzie się miało trudności z płaceniem faktur.

Czy można samemu wysłać roszczenie windykacyjne?

Oczywiście, że można proces windykacyjny prowadzić na własną rękę. Wiąże się to jednak z wieloma czynnościami administracyjnymi, a jednocześnie wymaga przestrzegania przepisów windykacyjnych na wszystkich etapach procesu. Istnieje wiele zalet wynajmu zewnętrznego podmiotu do windykacji. Oddając zarządzanie windykacją w bezpieczne ręce, które zajmowały się tym od prawie 30 lat, uzyskujesz pewność przestrzegania przepisów, a jednocześnie zmniejszasz obciążenia administracyjne. Ponadto posiadamy rozwiązania, które pozwalają nam obsługiwać każdą osobę zgodnie z jej warunkami – wszystko po to, aby znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie dla tej konkretnej osoby.

Co mam zrobić, jeśli klient jest za granicą?

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a my zajmiemy się sprawą i zażądamy od klienta zapłaty zgodnie z rozporządzeniami i przepisami obowiązującymi w kraju, w którym znajduje się klient. Jesteśmy obecni na 16 rynkach krajowych w Europie i możemy zapewnić proces windykacyjny niezależnie od tego, w jakim kraju znajduje się Twój klient.